Sympatykom aktywnego wypoczynku, miłośnikom przyrody oraz odkrywcom ciekawych zakątków kraju przedstawiamy bogatą ofertę rekreacyjną.
Pojezierze Ełckie obejmuje rozległe malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Pagórkowata wyżyna z licznymi kompleksami leśnymi (Puszcza Borecka) podzielona jest wieloma jeziorami. Do największych z nich zalicza się Jezioro Rajgrodzkie (15,1 km²), Selmęt Wielki (12,6 km²) oraz Łaśmiady (8,8 km²).
Jezioro Łaśmiady nad którym jesteśmy położeni, to największe jezioro w Gminie Stare Juchy. Jego cały wschodni brzeg stanowi granicę gminy. Łaśmiady łączą w sobie typ jeziora wytopiskowego i rynnowego.
Jezioro jest długie na ponad 5,8 km i szerokie na około 3,8 km. Na jeziorze znajduje się kilka wysp o łącznej powierzchni ponad 3 ha. Największa z nich – Brzozowy Ostrów położona jest w pobliżu wsi Łaśmiady.
Przez zbiornik przepływa rzeka Ełk. Dopływa w północnej części natomiast uchodzi w południowej, w miejscowości Malinówka.
Łaśmiady łączą się na południu rzeką Ełk z jeziorem Straduńskim, na zachodzie wąską cieśniną z jeziorem Ułówki, oraz niewielkim ciekiem w środkowo-północnej części z jeziorem Zawadzkim. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.
Pojezierze Ełckie uznawane jest za jedyny w swoim rodzaju region turystyczny w Europie, bogaty w wyjątkowe walory przyrodnicze i turystyczne. Wszystko to razem sprawia, że jest to idealne miejsce dla wędkarzy, entuzjastów przyrody oraz miłośników długich wędrówek pieszych, wypraw rowerowych, kajakowych i jachtowych.
Jest tutaj również wiele torfowisk, na których rozwijają się relikty roślinności tundrowej. Bytują w tym regionie również gatunki ptactwa wodnego i błotnego: czapla, łabędź niemy, kormoran. Obszary te upodobały sobie również bobry. Region pod względem środowiska naturalnego jest unikatem w Europie. Wbrew stereotypom Mazury to region atrakcyjny pod względem turystycznym również poza letnim sezonem. Za korzystaniem z uroków Pojezierza Ełckiego zimą przemawia urozmaicona rzeźba, a mroźne zimy, podczas których na jeziorach tworzy się gruba warstwa lodu, umożliwiają uprawiania sportów bojerowych.