Sympatykom aktywnego wypoczynku, miłośnikom przyrody oraz odkrywcom ciekawych zakątków kraju przedstawiamy bogatą ofertę rekreacyjną.

Pojezierze Ełckie obejmuje rozległe malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Pagórkowata wyżyna z licznymi kompleksami leśnymi (Puszcza Borecka) podzielona jest wieloma jeziorami. Do największych z nich zalicza się Jezioro Rajgrodzkie (15,1 km²), Selmęt Wielki (12,6 km²) oraz Łaśmiady (8,8 km²).

Jezioro Łaśmiady nad którym jesteśmy położeni, to największe jezioro w Gminie Stare Juchy. Jego cały wschodni brzeg stanowi granicę gminy. Łaśmiady łączą w sobie typ jeziora wytopiskowego i rynnowego.

Jezioro jest długie na ponad 5,8 km i szerokie na około 3,8 km. Na jeziorze znajduje się kilka wysp o łącznej powierzchni ponad 3 ha. Największa z nich – Brzozowy Ostrów położona jest w pobliżu wsi Łaśmiady.

Przez zbiornik przepływa rzeka Ełk. Dopływa w północnej części natomiast uchodzi w południowej, w miejscowości Malinówka.

Łaśmiady łączą się na południu rzeką Ełk z jeziorem Straduńskim, na zachodzie wąską cieśniną z jeziorem Ułówki, oraz niewielkim ciekiem w środkowo-północnej części z jeziorem Zawadzkim. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.

Pojezierze Ełckie uznawane jest za jedyny w swoim rodzaju region turystyczny w Europie, bogaty w wyjątkowe walory przyrodnicze i turystyczne. Wszystko to razem sprawia, że jest to idealne miejsce dla wędkarzy, entuzjastów przyrody oraz miłośników długich wędrówek pieszych, wypraw rowerowych, kajakowych i jachtowych.

Jest tutaj również wiele torfowisk, na których rozwijają się relikty roślinności tundrowej. Bytują w tym regionie również gatunki ptactwa wodnego i błotnego: czapla, łabędź niemy, kormoran. Obszary te upodobały sobie również bobry. Region pod względem środowiska naturalnego jest unikatem w Europie. Wbrew stereotypom Mazury to region atrakcyjny pod względem turystycznym również poza letnim sezonem. Za korzystaniem z uroków Pojezierza Ełckiego zimą przemawia urozmaicona rzeźba, a mroźne zimy, podczas których na jeziorach tworzy się gruba warstwa lodu, umożliwiają uprawiania sportów bojerowych.

Atrakcje w pobliżu

 • Ryn – zamek krzyżacki,
 • Kętrzyn -gotycki kościół,
 • Reszel – zamek biskupi oraz stara gotycka zabudowa miejska,
 • Święta Lipka – sanktuarium maryjne, koncerty organowe,
 • Wojnowo – zespól klasztorny staroobrzędowców – Filiponów z XIX w., cerkiew z lat 20-tych,
 • Giżycko -Twierdza Boyen,
 • Wieże Bismarcka w Mrągowie i Srokowie,
 • Stańczyki – najdłuższa na Mazurach konstrukcja mostowa,
 • Grądy Kruklaneckie – „Zerwane mosty”, druga z najdłuższych na Mazurach konstrukcja mostowa,
 • Gierłoż – Kwatera Hitlera -„Wilczy Szaniec”,
 • Mamerki – bunkry oraz ruiny innych budynków Kanału Mazurskiego, Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH),
 • Pozezdrze – Kwatera Himlera,
 • Puszcza Borecka – żubry (siedlisko żubrów),
 • Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt w Puszczy Piskiej,
 • Krutyń – Muzeum Przyrodnicze, spływ łodzią „na pych” po Krutyni do jeziora Krutyńskiego i z powrotem do wioski. Po drodze piękne widoki malowniczo wijącej się rzeki,
 • Porty Żeglugi Mazurskiej w Mikołajkach, Rynie, Giżycku, Węgorzewie, Rucianym-Nidzie.
 • Rzeki Krutynia, Łyna, Pisa – spływy kajakowe

Ełk – Ciekawe miejsca

 • Kolejka wąskotorowa w Ełku wybudowano w latach 1911 – 1918. Po dziś dzień jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i okolic. Podczas podróży kolejką parową można się zrelaksować, odbyć miłą konwersację i podziwiać piękno okolicznej przyrody. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy między innymi. „Podróż ze smakiem” – promująca kuchnię regionalną. Na każdej stacji na pasażerów czeka piknik: ognisko, kiełbaski i specjały kuchni mazurskiej. Imprezę uświetniają zaproszeni goście świata kuchni. W roku 2007 potrawy zgłodniałym pasażerom przygotowywał Karol Okrasa. Po powrocie warto odwiedzić Muzeum Kolejnictwa prezentujące eksponaty nawet z najdalszych zakątków świata.
 • Zamek krzyżacki został wybudowany w latach 1398 1406, pod okiem ówczesnego komtura Baugi – Urlicha von Jungingena (późniejszego Mistrza Zakonu Krzyżackiego). Początkowo drewniana konstrukcja, zburzona kilka lat po bitwie pod Grunwaldem, Została odbudowana jako murowana. Zamek był najdalej na wschód wysuniętą krzyżacką fortyfikacją i stanowił przyczółek do wyprawy na Litwę. Od niemal stu lat droga do ruin zamku prowadzi przez piękny most oświetlony starymi latarniami.
 • Wieża ciśnień została wybudowana w 1895 roku i jest jedną z najwyższych budowli w Ełku. Była ona jednym z elementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Proces ten odbywał się w następujący sposób: woda pozyskiwana z sześciu studni głębinowych (zlokalizowanych w lesie 4 km od Ełku), była gromadzona w zbiorniku retencyjnym. Stąd tłoczono ją przewodem 7 km do wieży ciśnień, gdzie wyniesiona na maksymalną wysokość nabierała odpowiednich wartości ciśnienia i poprzez 30-to kilometrową sieć rozdzielczą płynęła do 80% (tj. 20 tys.) ełczan. Korzystano z niej przez osiemdziesiąt lat, do czasu, gdy w latach 70-tych wybudowano nowoczesny system wodociągowy.

  Dziś Wieża pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej. Wewnątrz znajduje się Muzeum Kropli Wody, w którym możemy poznać dawne maszyny pompujące, przedmioty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat oraz obejrzeć galerię historycznych fotografii Ełku z początku XX wieku.